Jedi tárgyak
- Jedi holokron: ez információtároló volt. A régi jedi mesterek ebben tárolták az összes tudásukat az Erőről, a múltról és a jövőről. Kicsi, átlátszó, kocka alakú tárgy volt.
- Jedi könyvtár: annak dacára, hogy ez nem tárgy, itt tárolták a holokronokat és egyéb általuk ismert információkat. A sok háború alatt az összes könyvtár elveszett.
- Tesztelő képernyő: Egy képernyő gombok és irányítópult nélkül, amit csak Jedi energiákkal lehet működtetni. Azért használják, hogy kiderítsék a Jedi és az Erő kapcsolatát; a kézben tartható képernyőn összefüggéstelen képek sorozata jelenik meg. Míg egy lehetséges Jedit tesztelnek, a Jedi Mester úgy tartja a képernyőt, hogy a tanuló ne lássa. Minél több kép helyes felismerése megmutatja az Erőhöz fűződött kapcsolat mélységét.
- Fénykard:a fénykard a jedi kezében sokkal hatalmasabb és halálosabb fegyver, mint a sugárvető. Mindegyik jedi saját magának készíti, ez az utolsó próbatétel, hogy jedivé válhassanak.
Ez a Jedi - lovagok előírásos fegyvere. Nem olyan otromba, s nem lehet olyan vaktában lövöldözni vele, mint egy sugárvetővel. Ennek a használatához több ügyességre van szükség, nem elegendő a puszta látás. Elegáns fegyver, és persze jelkép is. Mert sugárvetőt vagy lángvágót akárki tud használni, de aki a fénykarddal jól tud bánni, arról sejteni lehet, hogy nem akárki. Több mint ezer nemzedék óta, a Jedi - lovagok képviselik a leghatalmasabb és legtiszteletreméltóbb erőt a galaktikában. Ők védelmezik és biztosítják a békét és az igazságosságot a Galaktikus Köztársaságban.
Ez a fegyver reprezentálja a Jedi hatalmát, képességeit és a Jedi - Kódex iránti hűségét. Nincs még egy olyan ősi fegyver, amit annyi rejtély és mendemonda övezne, mint a fénykardot. Hosszú történelme alatt a fénykard alig volt több sokak számára, mint mítosz, legenda. Csak kevesen voltak, akik elmondhatták, hogy látták a kard fluoreszkáló pengéjét, vagy hallották jellegzetes, pulzáló zümmögését.
A Jedik ritkán használják fénykardjuk, előnyben részesítik az ellenfél meggyőzését annak legyőzésével, megölésével szemben. Ha azonban harcra kerül a sor, a Jedi nem habozik, és csak ritkán van szükség második vágásra.
A kard pengéje a létező legtisztább energia, amely elég erős ahhoz, hogy bármilyen anyagot átvágjon, kivéve persze egy másik fénykard pengéjét. Ezeknek a kardoknak nincsen sem súlya, sem egyensúlya, mint a fémkardoknak, és forgatásukhoz is teljesen más technika szükséges. Ezért ha valaki gyakorlatlanul használja, legalább annyi esélye van, hogy önmagát megsebezze, mint az ellenfelét.
A fénykard segít a Jedinek a fókuszálásban, az Erővel - amely mintha könnyebben áramlana keresztül rajta - érzi és kontrollálja fegyverét. Érzi az energiapengét, olyan dolgokat lát és érzékel, melyeket szabad szemmel képtelen lenne, miközben a penge halálos táncát járja a kezében. A fénykard elkészítése általában egy hétig tart, de előfordult már az is, hogy egy hónap, vagy szükség esetén pár nap alatt elkészítették. Ismert egy legenda, hogy a Sith háborúk alatt egy Jedi két nap alatt készítette el fénykardját. Egy mester pár óra alatt is összeillesztheti az alkatrészeket. Jó, ha a jedi nem sieti el a munkát, mert ha csak egy alkatrész nincs a helyén, akkor a fénykard felrobbanhat.
Yoda fénykardja
A fénykard az alábbi részekből épül fel:
Energiacella, markolat, aktiváló kapcsoló, biztosító, pengehossz-szabályozó, kisugárzó mátrix, az újratöltő foglalata, gyűjtőlencse, fókuszáló kristály, szupravezető.
A fénykard elkészítése egy ősi technológián alapul, ami fölött évezredek óta őrködnek a Jedik. Néhány szóbeszéd szerint az Erő ismerete nélkül nem lehet fénykardot készíteni, bár ezt cáfolni látszik, hogy nem Jedi is képes a fegyvert használni.
Minden fénykard egy kicsit más, minden Jedi saját ízlése szerint alakítja fegyvere külsejét. Van, amelyik teljesen átlátszó és van, amelynek tejfehér a markolata. Van, amelyik teljesen egyszerű és van, amelyiket faragások, díszítések borítják.
A markolat hosszúsága 24 - 30 cm közt változik, a penge hossza ritkán haladja meg az 1,5 méter. A kristály típusától függ, hogy az energiacellából kibocsátott energiát mennyire képes fókuszálni, ez határozza meg a fegyver harmonikus rezgését és halálosságát.
A Jedi - lovagok évezredek óta szinte kizárólag Adegan kristályokat használnak fénykardjaikba. Az Adegan család által forgalmazott kristályok gyakorisági sorrendben:
- kathracite, - relacite, - danite, - mephite, - pontite.
Az energiacella termeli azt az energiát, ami több csiszolt kristályon halad keresztül. A kristályok egy vékony fénysugárrá fókuszálják az energiát, amely egy kis lencsén keresztül kisugárzódik, így alkotva a kard pengéjét.
A penge rezgésszámát meghatározza az is, hogy hány kristályt építettek bele a markolatba. Ez általában 1- 3 kristály, ami meghatározza, hogy a fénypenge hossza állítható-e. Egy kristály esetében a penge hossza és a hatásfoka állandó, míg több kristály esetén meghatározható a hatásfok, a kristályok egymáshoz viszonyított távolságának megváltoztatásával változtatható a pengehossz is.
A penge színét is a kristály típusa határozza meg, így egy hozzáértő a penge sajátosságait annak színéből, árnyalatából is képes meghatározni. A fókuszált fény-nyaláb kiáramlik a markolat közepén lehelyezkedő pozitív töltésű energialencséből, majd ívben visszahajlik, és ennek mentén visszatér nagy energiájú áramlásként a markolat csúcsán elhelyezkedő egy negatív töltésű tölcsérbe. Innen egy szupravezetőn keresztül az energiacellába áramlik vissza, érzékelhető veszteség nélkül, majd a körforgás kezdődik előröl.
A kiáramlási erő nagysága határozza meg azt a pontot, ahol a fénysugár ívben visszahajlik, így szabályozható a pengehossz. A penge fluoreszkál, és halk zümmögő hangot ad ki, hőt azonban nem áraszt magából. A markolatba épített csatlakozón keresztül az energiacella utántölthető.
A jedik természetes kristályokat alkalmaznak, de mesterségesen előállított kristályok is tökéletesen megfelelnek, bár az utóbbiak pontos elkészítését senki sem ismeri. A kristályokat simára és tökéletesre kellett csiszolni, hogy a fénynyaláb egy irányba haladjon.
A sok típusú kristályokból amik léteznek a galaxisban, a tibanna és az adegan kristályok felelnek meg a legjobban. A corusca drágakövet is lehet alkalmazni, Lowbacca pedig egy nagyon ritka, vulkanikus eredetű kristályt alkalmazott. Másik ismert kristályok az ilum és a kaibur. |